Siderne er opdateret den 7. august 2022 Mail til webmaster * Mail til GB Club 2002 Midtjylland * Mail til MC salg For at få et større billeder - klik på billedet
Vi var i alt 6 fremmødte til turen til Hodsager torsdag aften. Vejret var rigtig godt – sol og næsten ingen vind. Da Finn Finnerup kendte ruten derud, blev han vejviser på turen.
Det gik rask til med at komme derudaf….men ok, det skal dog også retfærdigvis siges, at vi indimellem også var nede på den tilladte hastighed.
Inden vi havde set os om, var vi ved kartoffelkælderen. Kælderen var egentlig ikke så stor, men den var godt vedligeholdt og pæn. Lidt historieskrivning var der også i kælderen.
På hjemturen kørte vi ad nogle mindre veje og lige pludseligt lå der et tykt lag gylle over hele vejen – ingen af os slap uskadt igennem – cyklerne blev sådan set smurt ind i gylle – rigtigt træls at landmanden ikke havde fjernet det. Det kostede en hel del rengøring bagefter.
Da vi nåede hjem i klubben, var det godt med en øl + kaffe og ostemad.
PJ