

Siderne er opdateret den 9. september 2026 | For at få et større billede - klik på billedet |
Link til GB Clubs fotogalleries sider findes nederst på siden
En gruppe på 20 medlemmer var klar til en spændende tur, mødtes i klub-ben kl. 9 til en kop kaffe og rund-stykker. For dem, der ønskede det, var der også en lille en til halsen.
Efter hyggelig morgenmad steg alle ombord på bussen. Bussen, som var lidt trang, begav sig straks mod Fre-dericia. Stemningen var høj, og snak-ken gik livligt under hele busturen.
Lidt før kl. 11 ankom gruppen ved det gamle rådhus i Fredericia. Vores guide Per tog os med på en spænden-de rejse gennem byens historie.
Historien kort fortalt: Det var Frede-rik III, der valgte Fredericia som garnisonsby ved sin tronbestigelse.
Vi fortsatte med en tur gennem en kirkegård, hvor mange faldne solda-ter var begravet, før vi sluttede af på voldene. Et imponerende fæstning-sanlæg med kanoner, voldporte og et vandtårn. Udsigten fra vandtårnet mod Fyn var betagende.
Efter en dejlig frokost på Cafe Mums ved havnen med en saftig burger og et glas øl, fortsatte rejsen mod Vejle. Et stop ved MY Garage gav os mu-lighed for at beundre biler i prisklas-sen fra under 1 million til over 4 mil-lioner. Flere biler var allerede solgt.
Turen sluttede ved Vrads Station, hvor kaffe og lagkage ventede.
Mætte af indtryk og mad, gik turen tilbage i kvikt tempo og nåede klub-ben lidt før kl. 18.
Et vellykket arrangement, der fortjener stor ros.
Webmaster

